Ауди е-трон ГТ е електричен супер-седан за блиската иднина (ФОТО+ВИДЕО)

Новиот концепт е-трон ГТ на Ауди изгледа спремен да го освои светот за момент. Голем е приближно колку А7 спортбек, но изгледа далеку поагресивно.

 

Концептот е долг 4,96 метри и широк 1,96 метри, исто колку А7 спортбек, што воопшто не е лошо. Што се однесува до висината и меѓуоскиното растојание, тие се 1,38 метри и 2,90 метри, по тој редослед.

Ауди е-трон ГТ е плод на соработката меѓу Ауди спорт и Порше, почнувајќи од платформата (истата што ја користи тајкан), па сѐ до батериите. Иако не е наведен точниот радиус на движење, целосно електричниот е-трон ГТ би требало да помине повеќе од 400 километри со едно полнење, и да се наполни до 80 отсто од капацитетот за околу 20 минути, за радиус од 320 километри.

Што се однесува до перформансите во права линија, е-трон ГТ би требало да им биде права конкуренција на РС моделите на Ауди, благодарение на можноста од 434 киловати, што се преведува во 590 коњски сили. Ауди очекува сериската верзија на е-трон ГТ со два електромотори да забрзува од 0-100 км/ч за околу 3,5 секунди, а да ситгне до 200 км/ч за малку над 12 секунди. Максималната брзина ќе биде ограничена  на 240 км/ч за да се зачува радиусот.

Ауди е-трон ќе почне да се произведува до крајот на 2020 година, а првите испораки ќе се случат дури на почетокот на 2021 година.

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе