Меркјури купе од 1949

Американска икона со батерии од Тесла и вртежен момент на локомотива (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Американската компанија Ајкон го претстави најновиот член на својата линија Дереликт, меркјури купе од 1949 година конвертиран на електрична енергија, но со зачувани оригинална патина и надворешност.

 

Додавањето на струјата во равенката е соработка на Ајкон со Стелт и-ви – ова меркјури купе е погонувано од двоен електромотор со 400 коњски сили и вртежен момент од 638 њутнметри во дизајн без менувач.

Комплетот од два електромотори се „храни“ од батерии на Тесла перформанс од 85 киловат часа кои се „стратегиски распоредени низ возилото“ за да се постигне најдобрио можен баланс на тежината. Ајкон тврди дека нивното меркјури купе може да мине меѓу 240 и 320 километри со едно полнење. Целосното полнење на батериите трае само 90 минути.

Ајкон малку се заиграле под хаубата на нивниот дереликт меркјури, создавајќи оригинална алуминиумска конструкција која личи на стар V8 мотор, додека електромоторите се сместени во тунелот за менувачот. Во алиминиумската конструкција всушност се наоѓаат контролерите на батериите и неколку батериски модули.

Пред да биде трансформиран во електричен автомобил, меркјури купето било целосно расклопено, со менување на сите гумени делови и додавање звучна изолација секаде каде што било можно. Автомобилот добил и сосема нова шасија со независна суспензија напред и назад.

Меркјури дереликт и-ви на Ајкон е специјализирана нарачка и во моментот е изложен на автомобилскиот саем СЕМА во Лас Вегас.

За прв пат имаме постапки за амнестија кои не се водат по службена должност (ex officio), туку по приватна иницијатива на засегнатите странки (ex privata).

повеќе

Причината за загриженост не е дали ЕУ успева да создаде функционални и стабилни земји или не, туку тоа што ангажманот на ЕУ во регионот води кон губење на кредибилитетот на Унијата како меѓународен актер и кон неуспех на нејзината Заедничка надворешна и безбедносна политика.

повеќе

Зошто егзистирањето на Северна Македонија „во духот на Преспанскиот договор“ ќе значи фактичко постоење на една орвеловска држава?

повеќе