Автомобилизам

Тесла официјално го претстави долгоочекуваниот електричен камион (Tesla Semi Truck), и како што се очекуваше, првиот човек на компанијата Илон Маск го нарече иднината на камионскиот транспорт.

18 Ноември 2017 - 22:27

Тесла повторно го шокираше светот и ја прикажа втората генерација на својот модел родстер (Tesla Roadster), автомобил кој ќе биде најспортскиот модел досега создаден од произведувачот на електрични возила.

17 Ноември 2017 - 19:30

И шкода суперб (Skoda Superb) и БМВ серија 7 се прилично големи европски седани, произведени од германски автомобилски групации.

16 Ноември 2017 - 23:00

Сингер, калифорниската компанија која „реставрира и реосмуслува“ порше 911-ки направени меѓу 1989 и 1994, соработуваше со Вилијамс адвансд енџениринг (оние од Формула 1), Мишлен, Брембо, ББС моторспорт и други компании за да им понуди нови „лесни сервиси“ на сопствениците на класични 911-ки. Резултатите се фантастични.

16 Ноември 2017 - 18:50

Мерцедес полека се загрева за премиерата на новата Г-класа (G-Class, Gelandewagen), а за љубителите на овој модел објави кратко видео во кое ги прикажува најинтересните моменти од старите промотивни филмови на легендарниот теренец.

15 Ноември 2017 - 15:17

Магазинот за автомобили Ауто билд и весникот Билд ам зонтаг го наградија новиот шкода карок (Skoda Karoq) со наградата Златен волан за 2017 година. Читатели од повеќе од 20 европски земји го дадоа својот глас во финалето за карок во категоријата за мал кросовер (СУВ). На крај, панелот од експерти го прогласи новото возило на Шкода за победник по бројните исцрпувачки тестирања.

13 Ноември 2017 - 22:29

БМВ најави дека нивната петта генерација на батерии и погонска технологија ќе овозможи електрични автомобили со радиус до 700 километри.

13 Ноември 2017 - 16:51

Кока кола е најновата компанија која се придружи на еуфоријата на светските брендови кои сакаат да заработат на одлуката на Саудиска Арабија да им дозволи на жените да возат од средината на 2018 година.

10 Ноември 2017 - 22:25

Автомобилите на американската компанија Тесла претставуваат врв на современата автомобилска индустрија.

08 Ноември 2017 - 18:02

Ламборгини го покажа својот футуристички концепт терцо миленио (Lamborghini Terzo Millennio).

07 Ноември 2017 - 17:13

Визуелниот пакет М перформанс партс (M Performance Parts) за новиот БМВ М5 беше официјално претставен на СЕМА шоуто во Лас Вегас.

06 Ноември 2017 - 21:23

Најновиот хиперавтомобил на Хенеси, веном Ф5 (Hennessey Venom F5) е направен со само една цел пред него – да биде најбрзиот „цивилен“ автомобил во светот. со максимална брзина од над 480 км/ч, може само да се каже дека целта е постигната!

02 Ноември 2017 - 16:56

БМВ го испраќа актуелниот М3 со специјален модел кој го следи примерот на М4 ЦС. И „тројката“ ќе ја носи ЦС значката, а пред да се појави во автомобилските салони низ светот, инженерите на БМВ ги штелуваат последните детали.

01 Ноември 2017 - 21:52

Новата претседателска лимузина од рускиот мистериозен проект „Кортеж“ беше снимена првпат во околината на Москва. Возилото обвиткано во камуфлажа, од серијата дизајнирана за рускиот претседател и главните државни претставници, била снимена за време на тестно возење.

01 Ноември 2017 - 15:01

Во присуство на голем број пријатели и гости, Порше Македонија синоќа во ресторанот „Фор“ во градскиот парк одржа промоција на најновите модели на Фолксваген, артеон (Volkswagen Arteon) и поло (Volkswagen Polo).

31 Октомври 2017 - 20:27

Сите овие промашувања на Груевски имаат едно заедничко - дирекно ја загрозија државноста на Република Македонија.

повеќе

Во САД и во многу европски земји, просечните плати стагнираат, и покрај тоа што многу од економиите закрепнаа од финансиската криза од 2008 година.

повеќе

(Полемика: „Стратегија за прашањето на користење на уставното име на Република Македонија во ООН“, Игор Јанев, МКД.мк, 11 ноември 2017)

повеќе