Автомобилизам

Германската компанија Мерцедес-бенц потврди дека го продала најскапиот колекционерски автомобил во светот.

20 Мај 2022 - 23:55

Едвај сме пет месеци во 2022 година, а директорот на Фолксваген Херберт Дис откри дека компанијата ги распродала сите електрични возила за оваа година.

09 Мај 2022 - 23:55

Маркетиншките експерти се обидуваат да бидат креативни и иновативни кога станува збор за рекламирањето, а како подобро да се рекламира Ленд ровер од истакнување на теренските способности на нивните возила.

05 Мај 2022 - 20:05

Во салоните на Шкода во нашата земја пристигна новиот, освежен карок.

03 Мај 2022 - 19:37

Компанијата Стелантис, во чија сопственост е и италијански Фиат, најави денес дека во фабриката во Крагуевац во Србија ќе инсталира нова платформа за електрични возила чие производство би почнало кон средината на 2024 година.

28 Април 2022 - 19:09

Во постпразнично издание, вчера, во присуство на голем број претставници од автомобилската индустрија во Македонија, најпосакуваните автомобили беа ставени на пиедестал и беа во главен фокус на најдоброто од македонскиот пазар во склоп на традиционалниот Избор за најпосакуван автомобил во земјата, „Златно тркало 2022“.

27 Април 2022 - 16:27

Фолксваген чепка со комбинацијата на лесно теренско возило, или кросовер, подолго од повеќето, и компанијата веројатно би била погласна за поврзаноста на тип 166 од 1940-тите и сегашната кросовер понуда доколку „швимвагенот“ не го користеле војниците на нацистичка Германија.

06 Април 2022 - 23:55

Успореното пристигнување на деловите и компонентите за производство предизвикано од војната во Украина го погоди и Фиат во Крагуевац. Производството на моделот фиат 500Л во српски Крагуевац е сопрена и нема да продолжи до 12 април. Вработените не знаат каква е иднината на фабриката, се надеваат дека добрите вести за производство на нов модел, најавено од државниот врв на Србија пред крајот на минатата година, конечно ќе се остварат.

04 Април 2022 - 23:22

Дваесет и две години по првото деби на шкода фабија, импортерот за чешката марка Порше Македонија официјално ја претстави четвртата генерација на популарното градско возило. Основано на модуларната платформа ем-кју-би-А0 на Фолксваген групацијата, новата фабија е најпросторното возило во сегментот, и вклучува бројни функционалности, како и напредни системи за безбедност. Класичните карактеристики на марката Шкода, како одличната вредност за вложените пари, високото ниво на функционалност и бројните „едноставно умни“ решенија, ја прават новата фабија вистинска Шкода, порачува увозникот.

03 Април 2022 - 19:58

Пушењето е нездрава навика. Но, иако е главно забрането во затворени простории, во приватно возило можете да правите што сакате. Германски совет се надева дека наскоро ова правило ќе се смени, за да се заштитат патниците од несаканите ризици по здравјето од пушењето.

22 Март 2022 - 23:56

Цела колекција класични модели на БМВ и други компании е откриена во напуштен магацин на автомобилски салон во Тарагона, Шпанија. Салонот го опслужувал тој регион сè до затворањето некаде околу 2010 година. Од тогаш, сопственикот ги префрлил сите автомобили кои ги собрал низ годините на една локација, а меѓу нив има прилично посакувани примероци.

19 Март 2022 - 00:27

Фотографиите од мерцедес-бенц W114 кој наскоро ќе биде понуден на продажба во Полска се сведоштво за издржливоста на автомобилите на германската компанија и безвременскиот дизајн.

15 Март 2022 - 23:27

Следната генерација на фолксваген пасат е фатена како се тестира на јавни патишта, сега веќе во сериска форма, откако претходно беше снимена „мазга“ – олатформата и технологијата на новиот модел со изглед на старата генерација.

09 Март 2022 - 02:47

Цените на заменските батерии за електрични автомобили достигнуваат вртоглави суми. Едно се гаранцијата и гарантниот рок, кои се главно до осум години или 250.000 минати километри, но што потоа, кога возачите се препуштени само на себе?

22 Февруари 2022 - 23:57

Американецот Џим О’Шеј во 1991 година купил волво 740, веројатно за инат на татко му и вујко му кои во тоа време работеле во салон на Форд, па не чуди што уште тогаш кажал дека со својот автомобил ќе мине милион милји (околу 1,6 милиони километри).

16 Февруари 2022 - 14:22

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе