Македонија

Останато од Македонија

Министрите за земјоделство и за економија,  Арјанит Хоџа и Крешник Бектеши, и македонскиот амбасадор во Романија, Габриел Атанасов, утре во Букурешт ќе ја отворат еднонеделната промоција на домашни земјоделски и прехранбени производи „Недела на македонски производи”.

13 Јуни 2021 - 12:17

Клиничката болница „Аџибадем Систина“ ги намали цените на тестовите за детекција на присуство на корона вирусот (ПЦР тест) и за одредување на имунитет од Ковид-19 (IGG Spike тест), па сега ПЦР тестот ќе чини 2.100 денари, а тестот за антитела 500 денари. 

13 Јуни 2021 - 11:37

Законското решение што го усвои Владата, а предвидува недела да биде неработен ден односно ден на неделен одмор е дел од политиката на Владата за заштита на правата на работниците, вели министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска.  

13 Јуни 2021 - 10:12

Вчерашните 21 нов случај на ковид-19 од направени 4.370 тестирања или половина процент позитивни е продолжување на трендот на намалување на бројот на заболени. Истовремено се намалува и бројот на починати, но и на хоспитализирани во ковид-центрите.

13 Јуни 2021 - 08:07

Потврда за завршена вакцинација или негативен ПЦР тест или потврда за прележан ковид-19, заедно со пополнет ПЛФ формулар и понатаму се задолжителни за влез во Грција, согласно новата министерска одлука на грчката Влада во која актуелните правила се продолжени за уште една седмица, односно до 21 јуни 2021 година, јави дописничката на МИА од Атина.

13 Јуни 2021 - 07:50

Времето денеска во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Попладне и до крајот на денот ќе биде нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. На места процесите ќе бидат поинтензивни со пообилен дожд за кратко време, електрични празнења и услови за појава на град.

13 Јуни 2021 - 07:44

„Во кујната на лагите на власта се прават 'црните листи' каде на прво место им е ВМРО-ДПМНЕ, па следуваат десет празни места и, демек тоа е тоа. А делот во одлуката на американскиот претседателот Џо Бајден, каде јасно кажува дека се однесува и на корупцијата и криминалот, кои се знае дека се широко распространети, стимулирани и заштитени од власта, не кажуваат ниту збор. Нема толку хартија, колку што има криминалци и корумпирани политичари во власта за таа црна листа", изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. 

12 Јуни 2021 - 21:04

Во манастирскиот комплекс на Попова Шапка отворен е Информативно - едукативниот центар, прв од ваков вид во регионот, а целта е да обезбеди информации за сите посетители за историјата, флората и дивиот свет на Шар Планина. 

12 Јуни 2021 - 20:31

Под паролата „Кога пилите ќе стивнат”, утре точно на пладне во близина на ресторанот „Пепер“ во Дебар Маало ќе се одржи мирен граѓански протест во знак на револт од сечењето на дрвјата при реконструкцијата на улица „Орце Николов“ од службите на Општина Центар.

12 Јуни 2021 - 20:21

Извозот на сув цвет од канабис за медицински цели од Северна Македонија за пазарите во Европската Унија станува реалност, напиша премиерот Зоран Заев на Фејсбук откако првата македонска компанија – НЈСК Холдинг, која вложува во најсовремени стандарди за ваков вид фармацевтско производство доби лиценца за извоз на европските пазари. 

12 Јуни 2021 - 19:14

Паузата во борбата против коронавирусот, бизнисот ја користи за свое преструктуирање и за непосредни контакти со компаниите кои беа запоставени во изминатиот период.

повеќе

Страшно е да се помисли дека постојат луѓе што со години се распрашуваат, го истражуваат, и го следат животот на граѓаните преку социјалните мрежи и интернетот.

повеќе

Во Македонија моментално има стотици активни стечајни постапки, некои од нив се водат повеќе од 10, па дури 20 години.

повеќе