Груевски попушта, прифаќа лидерска средба

Да за лидерска средба, но не и за предвремени парламентарни избори. Ова синоќа во емисијата Миленко Неделковски Шоу на Канал 5 телевизија го изјави премиерот Никола Груевски. Досега, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ изјавуваше дека е за решавање на проблемите преку институциите на системот.

Во СДСМ досега изјавуваа дека тие се за политички дијалог за да се дојде до решение, но истакнуваат дека не отстапуваат од барањето за предвремени парламентарни избори.

Груевски и за време на вчерашната емисија уште еднаш потврди дека е против предвремени парламентарни избори. И ДУИ, коалицискиот владин партнер на ВМРО- ДПМНЕ се против предвремени парламентарни избори.

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе