Фреските на Лазески двапати изгореа, еднаш во пожарот, вторпат во индиферентноста

Засега не се знае дали муралите од Борко Лазески, доајен на македонското современо сликарство, што се наоѓаа во фоајето на „Македонска пошта“, се оштетени или можеби уништени. Надлежните од скопскиот Центар за конзервација вчера не можеле да направат увид. Тие повторно ќе се обидат да влезат во објектот.

Кога ќе се сетам колку Борко веруваше дека остава вредни дела за идните генерации. Се залагаше за уметност што ќе им биде достапна на сите. А дошло време на генерации на слепи. Фреските двапати изгореа, еднаш во пожарот, вторпат во индиферентноста“, вели ќерката на Лазески, Росица.

Од Управата за заштита на културното наследство рекоа дека ниту едно од уметничките дела не било ставено под заштита како културно наследство.

Тоа се понови дела, кои Лазески ги создаваше во 70-тите и 80-тите години на теми од Народноослободителната борба. Ниту едно не беше под заштита. Вчера немаше услови колегите да направат увид. Таму сигурно е хаос“, изјави Валентино Димитровски, раководител на одделението за движно културно наследство при Управата.

Се сеќавам на зборовите на Борко. Тој велеше – Железничката станица се сруши, ама поштава не може. Направена е во бетон да издржи земјотрес од најмалку 11 степени. Искрено жалам, мислев дека тоа дело ќе трае, а излезе обратно“, рече професорот Бранко Јакшиќ, академски скулптор.

На мојот пријател, овчарот Митко му реков: „Дојде време ти, јас, сите граѓани на Македонија да си го вратиме суверенитетот на оваа наша држава".

повеќе

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе