Салата од марула

Приготвување:

Спојте ги мајонезот, путерот, солта, црниот пипер и лукот во прав и мешајте додека не добиете компактна маса.

Грубо исечкајте ги сите други состојки и измешајте ги. Послужете со преливот во посебен сад.

Состојки:

китка марула

сечена шунка

1 авокадо

1 домат

1 цврсто варено јајце

100 г сирење горгонзола

1 кромид со средна големина

8 лажици мајонез

1 лажица путер, стопен

сол

црн пипер

лук во прав

 

„Шарената револуција“ беше енергија и граѓански порив за промени. Малку застранивме.

повеќе

Државниот врв на Србија, вклучително и група лекари кои ја предводат борбата против ширењето на вирусот корона, во најмала рака го игнорираа влошувањето сè додека не заврши гласањето.

повеќе

Како Босна и Херцеговина се справи и се уште се справува со кризата предизвикана од пандемијата? Зошто немавме единствен кризен штаб на ниво на држава? 

повеќе