Супа од кељ и колбаси

Приготвување:

Загрејте го тенџерето на средна температура. Ставете ги колбасите и пропржете ги 5 минути. Додајте ги кромидот и лукот. Додајте ја супата од коцка и оставете да зоврие. Додајте ги компирите и кељот. Крчкајте го, полупокриено, околу 15-20 минути, или додека да омекне кељот, и сервирајте.

Состојки:

300 г колбаси

1 кромид со средна големина, сечкан

1 лажица здробен лук

700 мл супа од коцка со вкус на кокошка

3 компири со средна големина

400 г сечкан свеж кељ, без дршки

 

Граѓаните и општата јавност исто така се важен штит за укажувачите.

повеќе

Вчера оправдано доминираше веста дека „Макрон ќе поддржи преговори за Македонија и Албанија ако ЕК препорача во март“.

повеќе

Албанија мора отворено да каже, дека обидите на Софија за асимилација на Македонците во Албанија како Бугари не се добрососедство, туку отворен напад.

повеќе