Нимиц е оптимист за спорот со името по средбите со државниот врв

Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името, Метју Нимиц по денешната средба со премиерот Никола Груевски изјави дека добил силно уверување оти решавањето на проблемот е врвен приоритет на македонскиот државен врв, што е охрабрување за него.

Нимиц на прес-конференцијата по средбата со премиерот не сакаше да прецизира за какви идеи и предлози станува збор за, како што вели, да не го попречува процесот.

„Инволвиран сум во ова прашање од 1994 година и не можам да кажам дека станува збор за сосема нови идеи. Но, работите се издигнуваат на други нивоа и во други контексти и сметам дека секогаш постои можност за креативност и да се дојде до позитивен заклучок“, рече Нимиц.

Медијаторот истакна оти е охрабрен од разговорите во Скопје и Атина и најави дека ќе ја забрза динамиката на преговори во Њујорк.

Со двајцата преговарачи, Зоран Јолевски и Адамантиос Василакис, ќе работи на разработка на идеите кои се конструктивни и обмислени и се надева оти ќе има напредок.

 Еврообврзница во услови на најголемата светска економска криза за репрограмирање на долгот и буџетска поддршка.

повеќе

Повикот на Заев за „Влада за национален спас“ само три дена откако неговиот кабинет ја доби собраниската доверба, покажува дека таа тешко би се качила над сегашните 62 пратеници.

повеќе

Богатите држави мораат веднаш да донираат вакцини против ковид-19 на загрозените држави. 

повеќе