Нимиц денеска на средби со македонскиот државен врв

Откако вчера пристигна од Атина во Скопје, Метју Нимиц, посредникот во спорот за името, денеска ќе се сретне со претставниците на македонскиот државен врв.

Нимиц вчера изјави дека во Скопје е дојден за да презентира одредени идеи и да види дали е можно да се постигне некаков напредок во односите меѓу Скопје и Атнина во однос на спорот за името.

Нимиц денеска прво ќе се сретне со Никола Поповски, министерот за надворешни работи, потоа со претседателот Ѓорге Иванов и на крај со премиерот Никола Груевски.

 Еврообврзница во услови на најголемата светска економска криза за репрограмирање на долгот и буџетска поддршка.

повеќе

Повикот на Заев за „Влада за национален спас“ само три дена откако неговиот кабинет ја доби собраниската доверба, покажува дека таа тешко би се качила над сегашните 62 пратеници.

повеќе

Богатите држави мораат веднаш да донираат вакцини против ковид-19 на загрозените држави. 

повеќе