Супа од тиква

Приготвување:

Загрејте ја рерната на 150 степени.

Печете ги тиквите додека малку да се збрчкаат и да омекнат. Оставете ги малку да се оладат, а потоа извадете го семето. Со лажица извадете ја содржината на тиквата и испасирајте ја рачно или во блендер.

Во тенџере, загрејте ја супата од коцка додека да почне да крчка, па додајте ги испасираната содржина од тиквата, кафеавиот шеќер и ѓумбирот. Оставете малку да се издинста, па додајте ги хоплата и морското оревче и динстајте уште десетина минути.

Пренесете ја супата во сад за послужување и одозгора украсете ја со хопла и со печени семки од тиква.

Состојки:

2 цели тикви

1 л зеленчукова или пилешка супа од коцка

120 г неутрална хопла

3 лажици кафеав шеќер

прстофат морско оревче

малку ѓумбир, по желба

сол по вкус

уште хопла, за украсување

 

Објавено

Недела, Декември 9, 2012 - 12:07

Јавните медиумски сервиси треба да бидат столб на демократските општества и примарен извор на информации за сите граѓани.

повеќе

Отповикот или импичментот на претседателот Доналд Трамп од страна на Претставничкиот дом покажува дека членовите на Конгресот на САД прво се партијци, а потоа Американци.

повеќе

Најпрво, важно е да се напомене дека поседувањето на оф-шор компанија не е нелегално само по себе. Во суштина оф-шор земјите нудат низа поволности како што се исклучително поволни стапки на данок. Всушност, некои од нив имаат нула стапка на данок. 

повеќе