Утре дожд и грмежи

Времето утре во Македонија ќе биде променливо облачно со локален дожд, а попладне нестабилно со грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец.

Температурата ќе се движи од 15 до 25 степени.

Во Скопје слично време, со температура до 20 степени.

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе