Цел викенд топло и променливо време

Денеска во попладневните часови ќе има локални врнежи од дожд, најмногу во западните и северозападните делови на земјава.Во југоисточниот дел на земјата ќе има услови за развој на нестабилна облачност која ќе биде проследена со краткотраен пороен дожд и ретки грмежи.

Ќе дува и слаб до умерен ветер претежен од јужен правец.

Утринската температура ќе се движи од четири до 13, а дневната од 19 до 26 степени.

Во Скопје времето ќе биде претежно облачно, попладне со кратки сончеви периоди, а ќе има и услови за слаби повремени локални врнежи од дожд. Утринската температура ќе се спушти до девет, а дневната ќе искачи до 23 степени.

За време на викендот ќе продолжи променливо облачно и релативно топло време со услови за повремени локални врнежи од дожд. Наместа ќе бидат проследени со грмежи, а температурата ќе има тенденција на благо покачување

Зголемувањето на цените на храната се случува од причини кои се многу посложени отколку зголемувањето на другите цени, така што справувањето со тие причини бара различни стратегии. 

повеќе

Оние кои што најмногу сакаат карикатури засновани на црн хумор, имале највисоки мерки на вербалните и невербалните тестови на интелигенција, односно потребна е извесна интелигенција, добро расположение и смиреност да се препознае и ужива во црниот хумор, покажуваат истражувањата.

повеќе

Засега нема причина за паника, но треба внимателно да му пристапиме на наративот дека омикрон предизвикува лесна форма на КОВИД-19 која побрзо ќе доведе до крај на пандемијата.

повеќе