Цел викенд топло и променливо време

Денеска во попладневните часови ќе има локални врнежи од дожд, најмногу во западните и северозападните делови на земјава.Во југоисточниот дел на земјата ќе има услови за развој на нестабилна облачност која ќе биде проследена со краткотраен пороен дожд и ретки грмежи.

Ќе дува и слаб до умерен ветер претежен од јужен правец.

Утринската температура ќе се движи од четири до 13, а дневната од 19 до 26 степени.

Во Скопје времето ќе биде претежно облачно, попладне со кратки сончеви периоди, а ќе има и услови за слаби повремени локални врнежи од дожд. Утринската температура ќе се спушти до девет, а дневната ќе искачи до 23 степени.

За време на викендот ќе продолжи променливо облачно и релативно топло време со услови за повремени локални врнежи од дожд. Наместа ќе бидат проследени со грмежи, а температурата ќе има тенденција на благо покачување

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе