Денеска променливо облачно

Времето денеска претпладне ќе биде променливо облачно. Утринската температура ќе се движи од нула до 10, а дневната од 18 до 25 степени. Во Скопје претпладне ќе биде променливо облачно, а попладне облачноста ќе се намали. Утринската температура ќе се спушти до пет, а дневната ќе се искачи до 22 степена.

Утре времето ќе биде стабилно и суво со ниска утринска, но со благ пораст на дневната температура. Во петок попладне и за време на викендот ќе биде променливо облачно и нестабилно со локален дожд и грмежи.

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе