Жирафата-нов жител на Зоолошката градина во Скопје

В понеделник, во 11 часот, во Зоолошката градина - Скопје, ќе се одржи промотивен, забавен и едукативен настан, во чиишто рамки на посетителите и децата во градината, за прв пат, ќе им биде претставено новоизграденото живеалиште на жирафата, а воедно сите присутни ќе можат и да се запознаат со жирафата што е новиот жител на скопската зоолошка.

Живеалиштето за жирафата е донација од градот Скопје, додека пак младиот мажјак – жирафата по име Орка, е донација од „Орка Холдинг Групацијата-Фондација Илија Камчев“. Влезот во Зоолошката градина в понеделник за сите посетители ќе биде бесплатен.

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе