Мистериозни предмети на Марс: Кјуриосити снимил „прст“, „влечка“ и „животно“ (ВИДЕО)

Откако НАСА ја започна својата мисија на Марс на 6 август и на светот почна да му доставува фотографии кои Кјуриосити ги снимил на Црвената планета, беше само прашање на време кога ќе почнат да се појавуваат разни теории околу содржината на фотографиите.

 

И научниците и набљудувачите аматери се фрлија на истражување на испратените фотографии, а меѓу најновите глетки кои разбудија интерес кај сите оние кои со нетрпение очекуваат знаци на живот на Марс, се најде и фотографијата на која може да се види предмет со облик на човечки прст.

На Јутјуб се појавија и видео исечоци кои го засилуваат сомнежот дека на фотографијата се гледа прст, за кој се сомнева дека може да биде фосил на дел од човечко па дури и „марсовско“ тело, а меѓу „мистериозните“ предмети кои може да се видат на фотографиите се најдоа и потнецијална сандала, па дури и вистинско живо суштество од Марс, пренесува Дејли меил.

Нема простор за двоумење и губење време, затоа Македонија и Бугарија треба да соработуваат што е можно поскоро за да најдат јасен јазик за разбирање, во процес кој би бил следен од ЕУ, Вашингтон и ОН.

повеќе

Наместо да ги повлечат тужбите против воените инвалиди и членовите на семејствата на загинатите припадници на безбедносните сили, МВР отиде дотаму што поднесе тужби дури и против членовите на семејствата на загинатите полицајци со законска камата да ја вратат земената оштета.

повеќе

Платформата е формирана на 9 мај 2018 година во рамките на проектот на УСАИД, во која се вклучени 4 комори за да се зајакне јавно-приватниот дијалог во процесот на подготовка на донесување закони и други прописи поврзани со работењето на бизнисот.

повеќе