Мистериозни предмети на Марс: Кјуриосити снимил „прст“, „влечка“ и „животно“ (ВИДЕО)

Откако НАСА ја започна својата мисија на Марс на 6 август и на светот почна да му доставува фотографии кои Кјуриосити ги снимил на Црвената планета, беше само прашање на време кога ќе почнат да се појавуваат разни теории околу содржината на фотографиите.

 

И научниците и набљудувачите аматери се фрлија на истражување на испратените фотографии, а меѓу најновите глетки кои разбудија интерес кај сите оние кои со нетрпение очекуваат знаци на живот на Марс, се најде и фотографијата на која може да се види предмет со облик на човечки прст.

На Јутјуб се појавија и видео исечоци кои го засилуваат сомнежот дека на фотографијата се гледа прст, за кој се сомнева дека може да биде фосил на дел од човечко па дури и „марсовско“ тело, а меѓу „мистериозните“ предмети кои може да се видат на фотографиите се најдоа и потнецијална сандала, па дури и вистинско живо суштество од Марс, пренесува Дејли меил.

Првичната реакција на голем број држави кога се појави новата варијанта на ковид-19 вирусот за забрана на патувањето од Јужна Африка и од соседните држави, иако истиот веќе се има проширено, е очајна мерка. Всушност, државите можеби се и подобро подготвени отколку што мислат за што и да следи.

повеќе

Со неколку геополитички шаховски потези, Кина докажа дека не секогаш оружјето и војните се единствениот начин за глобална доминација.

повеќе

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе