Даниел Ѓурта го собори четвртиот пливачки светски рекорд во Лондон

Унгарскиот пливач Даниел Ѓурта на светското и европското злато им го придодаде и олимпиското злато, а го надополни со светски рекорд во првиот дел од петиот ден на пливачките натпревари во Акватик Центарот.

Ѓурта вечерва на трката 200 метри градно го собори три години стариот рекорд на Австралиецот Кристијан Спренгер, откако ја исплива делницата за 2:07,28 минути. Ова е четврти светски рекорд во Лондон, откако нови најдобри времиња запишаа Кинеската Шивен Је, Јужноафриканецот Камерон Ван дер Бург и Американката Дана Волмер.

Ѓурта во финалето победи пред домашниот пливач Мајкл Џејмисон, кој имаше најдобро време во квалификациите, спречувајќи го на тој начин првото олимписко злато за домашната селекција по повеќе од половина век. Бронза освои Јапонецот Рио Татеиши, а без медал остана еден од најголемите фаворити Косуке Китаџима, со што пропадна шансата еден пливач да запише историја со три злата во иста дисциплина на три Олимписки игри. Вчера таква шанса пропушти и најтрофејниот олимпиец Мајкл Фелпс.

Холанѓанката Раноми Кромовиџоџо го постави 14-от олимписки рекорд на пливачките натпревари откако исплива 53,05 секунди во полуфиналните трки на 100 метри слободно.

Миграција со достоинство (#WithDignity) е темата на Меѓународниот ден на мигрантите 2018 година, кој го одбележуваме во вторник (18 декември).

повеќе

Без оглед на фактот што од постоењето на уметноста постои и теорија и приказна за тоа, уметничкиот процес останува крајно неразбирлив.

повеќе

Што е потребно младите велешки занаетчии да не станат самоубиствени гемиџии, туку да ги тераат своите замисли напред.

повеќе