Тинејџерката Рута Меилутите ја позлати Литванија

Тинејџсензацијата Рута Меилутите, 15-годишната пливачка од Литванија и донесе злато на својата земја откако денеска победи на трката на 100 метри пеперутка во Акватик центарот во Лондон.

Тоа што го најави уште вчера низ квалификациите дека може да биде вистинска сензација во оваа дисциплина, Меилутите го оствари и во финалната трка победувајќи ја фаворизираната Ребека Сони, актуелната светска шампионка.

Само за осум стотинки Меилутите беше побрза од Сони со што ја позлати Литванија. Меилутите исплива 1:05,47 минути, Сони имаше 1:05,55, додека бронзата ја освои Сатоми Сузуки од Јапонија со 1:06,46 минути.

Австралијката Лејзел Џонс, која како и Меилутите на 15 години се закити со злато во Сиднеј пред 12 години, овојпат остана без одличје, завршуваќи на петото место. Ова беа четврти Игри за Џонс.

ЕУ покажа дека не е во состојба да ги исполни ветувањата дадени пред скоро две децении во Солун и одлучи веќе да не се преправа.

повеќе

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе