Четворица Македонци повредени во сообраќајка кај Белград

Четворица Македонци, меѓу кои и едно бебе, биле повредени рано утрово во сообраќајна несреќа во близина на Белград, јавија денеска српски медиуми.

Како што пишува „Блиц“, станува збор за печалбари што работеле во Словенија и кои се враќале во Македонија. Несреќата се случила кај клучката на автопатот за излез од Белград. Биле повредени сите патници, вклучувајќи го и шестмесечното бебе. Една жена имала скршеница на ногата и раката, како и повеќе расеченици на лицето, а другата жена што била во возилото имала тешка повреда на 'рбетот. На мажот што го управувал возилото му е повреден вратот. Бебето минало со полесна повреда на рамото.

Според првичните информации, до несреќата дошло најверојатно поради тоа што возачот заспал зад воланот.

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе