Салата од модри патлиџани на скара

Приготвување:

Запалете ја скарата. Парчињата модар патлиџан и пиперчето намачкајте ги убаво со масло и посолете ги.

Печете ги патлиџаните на средна температура на скарата додека убаво да се испечат и да омекнат, по околу 4 минути од секоја страна.

Пренесете ги патлиџаните на работна површина и оставете ги да се оладат.

Испечете го пиперчето, вртејќи го, додека да се испече и да омекне, а потоа исечкајте го. Исечкајте ги патлиџаните на парчиња од 1,5 см.

Во голем сад измешајте ги магдоносот, оцетот и лукот. Додајте ги модриот патлиџан, пиперчето, доматите и кромидот, зачинете со сол и измешајте.

Украсете со ореви и послужете со печени лепчиња.

Состојки:

2 модри патлиџани од по 500 г, сечени по должина, дебели 1,5 см

1 луто пиперче

масло

сол

2 лажици сечкан магдонос

3 лажици бел вински оцет

1 чешне лук, ситно сечкан

5 средни домати, на парчиња од по 1,5 см

1 мал црвен кромид, тенко сечен на прстени

2 лажици мелени ореви

Објавено

Среда, Март 28, 2012 - 18:24

„Шарената револуција“ беше енергија и граѓански порив за промени. Малку застранивме.

повеќе

Државниот врв на Србија, вклучително и група лекари кои ја предводат борбата против ширењето на вирусот корона, во најмала рака го игнорираа влошувањето сè додека не заврши гласањето.

повеќе

Како Босна и Херцеговина се справи и се уште се справува со кризата предизвикана од пандемијата? Зошто немавме единствен кризен штаб на ниво на држава? 

повеќе