Супа од леќа и моркови

Приготвување:

Ставете ги морковите во тенџере со леќата, супата од коцка, коријандерот, кимот, солта и пиперот. Оставете да зоврие, а потоа динстајте на ниска температура половина час, или додека морковите да омекнат.

Ставете ја супата во блендер и мешајте додека смесата да се изедначи.

Сервирајте со павлака и со здробено семе од коријандер, по желба.

Состојки:

300 г моркови, сечкани

100 г црвена леќа

750 мл врела супа од зеленчукова коцка

половина лажичка мелен коријандер

половина лажичка ким

сол и црн пипер

2 лажици павлака (по желба)

семе од коријандер (по желба)

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе