Салата од грав и сланина

Приготвување:

Загрејте го маслото во тава на средна температура. Ставете ги сланината и кромидот. Повремено мешајќи, пржете ги 5 минути, или додека сланината да стане крцкава, а кромидот да омекне.

Во тавата додајте ги доматниот сос, водата, медот и сувата пиперка и убаво измешајте. Повремено мешајќи, пржете ги 5 минути, и понатаму на средна температура, или додека смесата да згусне.

Додајте го сварениот грав, убаво исцеден. Динстајте мешајќи 3 минути, или додека гравот убаво да се стопли. Додајте го магдоносот. Зачинете со сол и црн пипер. Сервирајте на тост намачкан со путер.

За вегетаријанска верзија на ова јадење, сланината заменете ја со морков или со целер.

Состојки:

2 лажици маслиново масло

3 парчиња сланина, крупно сечкани

1 мал црвен кромид, ситно сечкан

250 мл доматен сос

125 мл вода

1 лажица мед

1 лажица дробена сува пиперка

400 г грав, сварен

2 лажици сечкан свеж магдонос

Објавено

Четврток, Февруари 9, 2012 - 17:34

„Шарената револуција“ беше енергија и граѓански порив за промени. Малку застранивме.

повеќе

Државниот врв на Србија, вклучително и група лекари кои ја предводат борбата против ширењето на вирусот корона, во најмала рака го игнорираа влошувањето сè додека не заврши гласањето.

повеќе

Како Босна и Херцеговина се справи и се уште се справува со кризата предизвикана од пандемијата? Зошто немавме единствен кризен штаб на ниво на држава? 

повеќе