Вечното дерби Работнички-МЗТ во минатото (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Главен синоним за македонската клупска кошарка се само две екипи – Работнички и МЗТ Скопје, а нивниот меѓусебен дуел секогаш е вистински празник на спортот со портокаловата топка.

Игор Михајловски

Големите ривали утревечер ќе ги одмерат силите во салата „Градски парк“ на стартот од Суперлигата. На овие средби никогаш не играл улога пласманот на табелата, формата, туку исклучиво мотивацијата и желбата за успех. А тие никогаш не недостигале. Вечното дерби не секогаш носи квалитетна кошарка, но на оние што решиле да го проследат им е загарантирана една работа – возбудата.

Дуелите на играчите на паркетот и на навивачите на трибините може да биде мотив плус за сегашните генерации. Поради тоа, редакцијата на МКД.МК во пресрет на утрешниот меч ќе се обиде да ви ја долови атмосферата како на паркетот, така и на трибините, со десетина фотографии од минатото. Уживајте!

Перо Блажевски во дуел со Марјан Србиновски

Јорданчо Давитков поентира пред Дејан Димов

Симиќ и Србиновски во воздушен дуел со Станковиќ

Битка под кошевите

Не секогаш биле регуларни условите за игра на дерби-мечевите

Даниел Димевски (прв човек на МКФ), како претставник на Работнички протестира кај Камчев, некогашен претседател на КФМ

Трибините секогаш се исполнети до последното место на дерби-натпреварите

Поддршка од трибините има и за едната и за другата екипа

Албанија и Северна Македонија уште ќе чекаат, една година откако блокот рече дека имаат шанси за разговори за членство, вели Политико.

повеќе

Ништо не ме научи повеќе за моите родители, а и за мене, од храната што тие ја обожаваа откако избегаа од Босна.

повеќе

Охрид, најголемиот и најпосетен туристички центар во Македонија, балканскиот Ерусалим и европскиот бисер, се менува со брзина на светлината.

повеќе