Болдвиновиот истрел е 43-то фатално пукање на американски филмски сет од 1990

Според процената на Асошиејтед прес (АП), од 1990 година имало 43 смртни случаи на американски филмски сетови, а уште 150 актери или членови на екипажот останале со сериозни повреди како резултат на инциденти, најчесто резултат на неуспешни каскадерски акции изведени на снимање.

Фото: Твитер

На меѓународно ниво, оваа бројка од 2000 година се смета дека е поблиску до 37.

„Секоја година, работниците од двете страни на камерата се осакатувани, палени, кршат коски, па дури и умираат обидувајќи се да обезбедат забава што ги полни киносалите и ги одредува високите ТВ-рејтинзи“, напиша Ентони Макартни од АП, кој до бројките дошол со „чешлање“ низ истраги, судски записи и медиумски вести.

„Повредите доаѓаат не само од очигледни ризици како што се каскадерски активности и експлозиви, туку и од паѓање од скали, превртување на опремата и машини без заштитни опции“.

Од поновите примери, возачот на камион Џон Сатлс загина во пад од камион за време на снимањето на Марвеловите „Одмаздници“ во 2011 година, еден локален градежен работник загина на снимањето на „Блејд ранер 2049“ во 2017 година, а каскадерката Џои Си Џеј Харис загина во сообраќајна несреќа со мотоцикл додека го снимаше Дедпул 2 во 2018 година.

Алек Болдвин во четвртокот пукнал со реквизит-пиштол на снимањето на својот нов вестерн филм, случајно убивајќи ја кинематографката Халина Хачинс и ранувајќи го режисерот Џоел Суза. Режисерот во меѓувреме е пуштен од болница.

Легенда под Главна слика

Фото: Твитер

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе