Ново видео за новата песна на Мијата

Денес официјално излезе видео записот за песната Маска која ја изведува Мијата. Оваа песна стана дел од радискиот етер уште пред еден месец, а сега се здоби и со спот. Покрај автор на музиката и текстот на песната Маска, Мијата се јавува и како режисер на ова уникатно видео издание.

Додека аудиото соработката беше со Дамир Пух и Наташа Миха, за видеото да биде како што е голема заслуга имаат танчерките од денс студиото Dancers United, и нивната кореографка Сара Кочан. Сниматели се Сашо Доковски и Тони Стојановски, а монтажата и постпродукцијата се на Били од Artistic Production.

Мијата неизмерно смело настапува во своите творби како музички /текстуално така и визуелно.

На својата фејсбук страница  таа  напиша: „Драги мои, повелете уште едно видео издание - овој пат официјалниот спот за песната Маска. Ова е мое самостојно режисерско деби и целиот процес на реализација ме одведе во нови познанства, соработки и искуства. Бескрајно сум благодарна на сите од тимот што овозможија да се реализира мојата визија. Јас уживав во правењето... Сега задоволството е заедничко“.

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе