Странска

Омилено место за комуникација му е Твитер, а омилено средство - твитовите. Кратките пораки на новиот американски претседател Доналд Трамп на Твитер постепено добија статус на соопштенија за медиумите или обраќања до нацијата, па еве го првиот твит што тој го напиша откако и официјално стана претседател на САД, а твитер-името од The Real Donald Trump (вистинскиот Доналд Трамп) си го смени во President Trump (претседателот Трамп).

20 Јануари 2017 - 20:22

За добро или за лошо, очите на светот во моментов се фокусирани на Доналд Трамп.

19 Јануари 2017 - 19:18

Погледнете го краткиот филм направен по песната на Владислав Петковиќ Дис „Наши дани“, која на најдобар начин го опишува сегашното време и прилики во Србија, а богами и во Македонија. Одлична интерпретација на српскиот глумец Горан Султановиќ. Видеофрагментите совршено и вистинито го отсликуваат секој сегмент од понорот на денешницата.

19 Јануари 2017 - 11:19

Некогаш ќе ни падне в раце некоја вирална фотографија и од корен ќе ја затресе нашата виртуелна реалност.

22 Декември 2016 - 09:33

Пустината Сахара е последното место на кое би очекувале да најдете снег. Тоа е, на крајот на краиштата, еден од најсушните и најжешки региони во светот, со просечна температура од 30 Целзиусови степени. 

21 Декември 2016 - 14:39

Доналд Трамп и Канје Вест, две големи риалити-ѕвезди од кои едниот е новоизбран претседател на САД, се сретнале во Трамп кулата за да дискутираат „за животот“, соопшти Трамп. Интернет-заедницата експлодира од возбуда, а за оваа тема повеќе се дискутира отколку за вестите за злосторства врз цивили во Алепо.

13 Декември 2016 - 20:04

Откако победи на претседателските избори, централната тема на муабетите на твитерсферата во 2016 година, Доналд Трамп, во голема мера ја користи опцијата за блокирање на оваа социјална мрежа.

07 Декември 2016 - 22:25

Од сите бизарни, смешни, срамни и вулгарни обиди од ЦИА и од други да го убијат Фидел Кастро, има еден што е пример за апсурдност.

27 Ноември 2016 - 15:22

Доналд Трамп продолжува да ги напаѓа уметниците: овој пат тие од емисијата „Саботна вечер во живо“ (Saturday Night Live, SNL), велејќи дека се несмешни и пристрасни.

21 Ноември 2016 - 10:03

Дами и господа: никогаш не заборавајте да ги зачувате безбедноста и достоинството кога правите ѓаволии во спалната соба.

15 Ноември 2016 - 11:58

Човек облечен како нинџа во петокот вечер влегол во продавница за стрипови и игри во Енкориџ, Алјаска, и зел само едно нешто - веројатно она што на еден нинџа најмногу му треба: меч катана. 

15 Ноември 2016 - 11:01

Најголемите херои на Америка во живо го гледаат прогласувањето на четириесет и петтиот претседател на Соединетите Американски Држави...

11 Ноември 2016 - 19:05

Откако Доналд Трамп победи на претседателските избори, Калифорнија се разбранува на Твитер: зошто да не се отцепиме од остатокот на САД и да си цепаме сами? А дали ако сите Калифорнијци скокнеме во исто време, Калифорнија ќе се одвои од копното?

09 Ноември 2016 - 22:43
Пушти вода, стави сапунче, триј дланките, ајде сега меѓу прсти, горе-доле, ајде под нокти, убаво кај палецот, загреби малку... Прошле 60 секунди. Рацете сега ви се безбедни. Ова е упатството за миење раце на кое ќе налетате ако влезете во вецето на Советот на Европа. На нас не ни требаат упатства,...
08 Ноември 2016 - 14:56

Авторот на „Минатата недела вечерва“ (Last Week Tonight) побара од своите гледачи да гласаат во вторник - и да го спречат Доналд Трамп да го уништи светот.

07 Ноември 2016 - 18:13

Социјалните медиуми се алатка која овозможува двонасочна комуникација. Тоа е нивната предност,

повеќе

Според моето мислење, нестабилноста ќе биде многу веројатна во Македонија ако Никола Груевски успее да ја поврати моќта, вели Дејвид Б. Канин, бивш разузнавачки аналитичар на ЦИА.

повеќе

Со секој изминат ден Македонија има сè помал број жители: и апсолутно (службената статистика тоа не го покажува) и релативно, во однос на светската популација, што воопшто не може да се сокрие. 

повеќе