Ѕвезди и филм

Претстојниот филм „Ограбувач на гробници“ (Tomb Raider) е закажан за март в година. Глумицата што ја игра Лара Крофт во овој филм е „плукната“ верзија на ликот од видеоиграта. 

27 Март 2017 - 21:45

Филмот „Американска пасторала“, заснован на романот од Филип Рот, кој е добитник на Пулицеровата награда, го отсликува времето на големиот политички метеж, како и последиците на рушењето на американското семејство и „американскиот сон“.

22 Март 2017 - 23:50

Филмското остварување „Само крајот на светот“ на режисерот Ксавијер Долан веќе се прикажува на репертоарот на македонските кина.

19 Март 2017 - 14:30

Кога политичката елита тука би била рок, јас тогаш би бил алтернатива бидејќи така сум навикнат во животот, порача Рамбо Амадеус нс антивоената трибина „Тивките балкански мнозинства“.

18 Март 2017 - 18:47

Глумците од култната комедија на браќата Коен од 1998 застанаа заедно на церемонијата на Гудман на Булеварот на славните.

12 Март 2017 - 22:17

Дванаесет години откако престана да се емитува „Ѕвездени патеки: Ентерпрајз“, конечно добиваме нов серијал „Ѕвездени патеки“. „Ѕвездени патеки: Дискавери“ почнува во мај и внимателно се следи секоја нова информација за неговата екипа, приказна и продукција.

08 Март 2017 - 17:59

Актерските награди, главно како што и се очекуваше, отидоа кај Кејси Афлек (Манчестер на море) и Ема Стоун (Ла ла ленд) за главни улоги, и кај Махершали Али (Месечина) и Виола Дејвис (Огради) за споредни улоги.

27 Февруари 2017 - 10:13

„Лукасфилм“ утрово објави слика од снимањето на филмот за Хан Соло, кој сè уште е без наслов, а во кој игра Олден Ејренрајк, кој официјално почна да се снима вчера. Филмот треба да излезе во киносалите на 25 мај 2018 година, според Лукасфилм.

22 Февруари 2017 - 12:07

59-тите годишни Греми-награди завршија. Церемонијата се одржа вчера во Лос Анџелес и тоа беше голем ден за Адел, која дома ги однесе наградите за албум и снимка на годината.

13 Февруари 2017 - 09:53

На третиот сопруг на Џуди Гарланд му се објавени постхумни мемоари, а некои делови од нив ќе бидат доста непријатно четиво за обожавателите на „Волшебникот од Оз“. 

09 Февруари 2017 - 10:52

Џек Николсон, чиј последен филм, „Од кај знаеш“ (How Do You Know), излезе во 2010 година, му се враќа на снимањето. 

08 Февруари 2017 - 22:42

Речиси сите се согласни дека настапот на леди Гага на полувремето од Супербоул беше за восхит.

07 Февруари 2017 - 20:12

Посетата во кино е најмала во последниве две децении, а профитот се намалува; виорот што ги опустоши музичката, издавачката и други индустрии веќе го преобликува и бизнисот на забавата. Од сценарија направени од вештачка интелигенција и компјутерски создадени глумци, па сè до алгоритамско едитирање, Ник Билтон за Венити фер истражува што нè чека во иднина.

01 Февруари 2017 - 00:37

Британскиот принц Вилијам и неговиот помлад брат Хари наредиле да се постави статуа на нивната мајка, принцезата Дајана, додека се приближува 20-годишнината од нејзината смрт во Париз, пренесуваат денеска британските медиуми.

29 Јануари 2017 - 17:05

Британскиот глумец сер Џон Хрт, кој ја доведуваше публиката до солзи во „Човекот-слон“, ја ужасуваше во „Осми патник“ и се подбиваше со истата таа сцена во „Вселенски топки“, почина на 77 години.

28 Јануари 2017 - 13:44

Нашите умни, работливи и чесни граѓани заслужуваат да имаат излез на „море" што се нарекува светски пазар.

повеќе

Како што транспортниот систем ја дефинира структурата на урбаното „ткиво", така половата поделба ја дефинира структурата на општеството.

повеќе

Киев не може да дозволи, ниту од морална, ни од правна гледна точка, нејзини претпријатија да бидат конфискувани.

повеќе