ОД „БИГ ЛЕБОВСКИ“

Џеф Бриџис го оживеа Д Дуд во чест на Џон Гудман (ВИДЕО)

Глумците од култната комедија на браќата Коен од 1998 застанаа заедно на церемонијата на Гудман на Булеварот на славните.

Џеф Бриџис во петокот го воскресна својот многу обожаван „Д Дуд“ од „Големиот Лебовски“, облекувајќи го познатиот волнен џемпер на ликот, во чест на колегата од филмот Џон Гудман на церемонијата за Гудман на холивудскиот Булевар на славните.

Бриџис на бината се качи во костум, па го замени за џемперот на Д Дуд; Гудман го играше неговиот пријател Волтер во култната комедија на браќата Коен од 1998 година, една од најомилените улоги на актерот.

Потоа Бриџис одржа говор во чест на Гудман во стилот на посмртниот говор на Волтер за Дони (кој во филмот го игра Стив Бушеми), пренесе Тајм.

„Тој е добар глумец, тој е добар човек (good man), Џон Гудман“,почна Бриџис. „Тој е еден од нас, тој ја сака природата и глумата. Како шоумен, тој ги има истражено сцените од Лос Анџелес до Њујорк - зборуваме за Бродвеј, човече - има направено и некои чудни филмчиња. И тој живееше, како што толку многу мажи во претходните генерации ги живееја своите животи. Тој е човек на своето време, човек на нашето време, и тој стана легенда.“

„Според она за што ние мислиме дека би било твојата последна желба, на овие тротоари во Холивуд - во пазувите на Холивуд што ти толку добро го сакаш - посветивме ѕвезда“, рече Бриџис. „Ѕвезда за тебе, ѕвезда затоа што те сакаме толку добро... колку е часот? Ден е? Добар ден, мој сладок принцу“.

Во 2014 Бриџис за Ролинг стоун зборуваше за влијанието на Големиот Лебовски, кое глумецот го почувствувал кога неговиот бенд Абајдерс - „Послушници на Д Дуд“, како што се вели во филмот - настапувал на годишниот Лебовски фест во 2014.

„Долго време го немав изгледано целиот филм“, рече тогаш Бриџис. „Па откако отсвиревме, седнав да го гледам со остатокот од публиката. И тоа беше навистина извонредно доживување да се биде во соба со луѓе што толку многу му се восхитуваат на тој филм, и вие само ги чувствувате љубовните вибрации. Тоа беше навистина фантастично.“

Гудман, исто така, се присети на „Големиот Лебовски“ во интервју за Ролинг стоун во 2012.

„Луѓето отсекогаш ми доаѓаа и ми велеа дека им се допаѓа, но во изминатите неколку години сè повеќе забележувам дека луѓето беа помлади, и тоа ме уплаши бидејќи ми беше страв дека ќе доживее некоја чудна судбина да биде култен филм и потоа да биде заборавен“, изјави глумецот. „Навистина сум среќен што на луѓето им се допаѓа. Не би сакал да му се случи нешто лошо.“

Постојат кафе барови каде стои натпис дека немаат интернет па препорачуваат луѓето да си прават муабет како порано. 

повеќе

Заев рече дека не му се допаѓа како соседните земји реагирале на кризата во Македонија и власта во Србија ја нарече „националистичкото раководство на Вучиќ“, па во Белград предизвика епидемија од паѓања во несвест од изненаденост и навреденост. Хм, во што е точно проблемот?

повеќе

Луѓето се лутат што бизнисмените не реагирале или недоволно критикувале за лошите владини потези во минатото. Од нивна перспектива - веројатно со право.

повеќе