Домашна

Во рамките на големата светска турнеја „57th & 9th" по повод истоимениот албум, на 15 октомври во арената „Борис Трајковски" во Скопје, концерт ќе одржи едно од најголемите светски музички имиња на сите времиња Стинг.

29 Мај 2017 - 12:31

Се запознале на журка пред три години. Андријана е од Демир Хисар, а Мартин од Кукуречани. По традиција во семејството Белокозовски од Кукуречани вака ги правеле нивните свадби. Мартин е син на поранешниот градоначалник на тогашната општина Кукуречани. И тој денеска на нивната свадба невестата ја зеде со камион-шлепер. Утрово нивната венчавка беше во црквата св.Никола во Кукуречани, а потоа со сватовите и шлеперот пристигнаа кај Саат кулата во Битола, јави ТВ Тера.

28 Мај 2017 - 19:18

Пелагонија е создадена за незаборавни авантури и во секој дел од овој регион се крие поинаква возбудлива филмска приказна. За само два дена, и на помалку од еден час возење од местото на сместување, потпелистерско Дихово, може да се доживеат двете сини бои на Пелагонија.

23 Мај 2017 - 10:51

Првиот боливудски филм се снима во Скопје. На филмот работат екипи од Индија и Македонија, 1.000 актери, балерини, танчери и статисти се вклучени во најмасовното учество во странски филм.

10 Мај 2017 - 07:10
Светски познатата виолинистка Ванеса Меј испрати покана до сите нејзини фанови за концертот кој ќе го одржи во Скопје на 15 мај  во Вип Арена „Борис Трајковски”.[video:https://youtu.be/T8WKsX6ohN0 autoplay:0] „Сите оние што сакаат да присуствуваат на концертот на атрактивната и популарна...
27 Април 2017 - 11:18

Суперхикс со нов албум, нов сингл и со нов спот. Новиот албум се вика Андерграунд евергринс (Underground Evergreens), а новиот сингл Луда главо. Режисер на спотот за песната Луда главо е Огнен Шапковски. Издавач на албумот и на ЦД и на винил е Југотон рекордс.

25 Април 2017 - 06:56

Силните бои се враќаат во мода и жените сè почесто експериментираат и ја искажуваат својата индивидуалност низ интересните и специфични шминки.

16 Март 2017 - 07:03

Муабетот почна со „Знаеш Роуг уан до кој филм е најблизок? Никад не би ти текнало!“...

01 Февруари 2017 - 18:57

Овие слики на Југославија од Курт Хилшер ве однесат назад во времето.

24 Јануари 2017 - 12:23

Најголемиот музички бренд и бенд на Балканот на сите времиња, Бијело дугме после навистина долго време ќе одржи свој концерт во Скопје, најавуваат од Авалон продукција.

17 Јануари 2017 - 07:48

Најпрестижниот европски шоукејс фестивал и конференција, Еуросоник нордерслаг (Eurosonic Noorderslag) годинава ќе се одржи од 11 до 14 јануари во Гронинген, Холандија каде што како претставници од Македонија гостуваат еден од најдобрите домашни бендови Бернајс пропаганда и најголемиот музички фестивал во Македонија, Таксират.

10 Јануари 2017 - 14:49

По рекордното распродавање на првиот контингетнт, за само неколку дена целосно е распродаден и вториот контингент од супер-промотивните билети за главната вечер на Таксират.

28 Октомври 2016 - 15:28

Македонската радио телевизија со жалење ја информира јавноста дека е принудена да го откаже одржувањето на годинашното издание на Фестивалот на забавни мелодии „Скопје 2016".

20 Октомври 2016 - 21:04

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе