Домашна

Најголемиот музички бренд и бенд на Балканот на сите времиња, Бијело дугме после навистина долго време ќе одржи свој концерт во Скопје, најавуваат од Авалон продукција.

17 Јануари 2017 - 07:48

Најпрестижниот европски шоукејс фестивал и конференција, Еуросоник нордерслаг (Eurosonic Noorderslag) годинава ќе се одржи од 11 до 14 јануари во Гронинген, Холандија каде што како претставници од Македонија гостуваат еден од најдобрите домашни бендови Бернајс пропаганда и најголемиот музички фестивал во Македонија, Таксират.

10 Јануари 2017 - 14:49

По рекордното распродавање на првиот контингетнт, за само неколку дена целосно е распродаден и вториот контингент од супер-промотивните билети за главната вечер на Таксират.

28 Октомври 2016 - 15:28

Македонската радио телевизија со жалење ја информира јавноста дека е принудена да го откаже одржувањето на годинашното издание на Фестивалот на забавни мелодии „Скопје 2016".

20 Октомври 2016 - 21:04

Поради огромниот интерес продолжува акцијата со втор контингент влезници по подарок цена.

18 Октомври 2016 - 15:02

Слушајте, гледајте и уживајте, напиша Бобан Авалон за соработката на Џос Стоун со Каролина.

17 Октомври 2016 - 21:31

Во шармантна фотосесија низ урбаниот метеж на Скопје, брендовите Мини и Боџи Милано (MINI и Boggi Milano) ги дефинираат правилата и принципите на урбаниот џентлмен.

17 Октомври 2016 - 15:02

Здружението за авторски и музички права во Хрватска ја поддржува и се солидализира со одлуката на македонското здружение (ЗАМП), а тоа значи дека веќе важи забраната за македонските медиуми за пуштање на хрватска музика.

15 Октомври 2016 - 07:39

За заокружување на годинашното издание, на главната фестивалска вечер на Таксират ќе настапат најголемите македонски музички имиња во живо. „Архангел“, Кирил Џајковски, „Санаториум“, „Фолтин“ и „Чиста околина“ ќе настапат иста вечер за заокружување на годинашното издание на Таксират на 9 декември во Метрополис арената.

12 Октомври 2016 - 11:36

ЗАМП објави дека Словенија и Црна Гора забраниле емитување на нивната музика во Македонија.

06 Октомври 2016 - 14:58

Најпрестижните европски фестивалски награди годинава имаат три номинации за два фестивали од Македонија, Таксират и Д Фестивал, кои се заедно номинирани во категоријата „Најдобар мал фестивал“, во која влегуваат фестивалите со капацитет до 10.000 посетители дневно, и најдобар фестивал во затворен простор, во кој е номиниран Таксират.

06 Октомври 2016 - 14:34

Легендарната американска арт-рок група, Таксидомун (Tuxedomoon) на 3 декември ќе одржи концерт во Младински Културен Центар во Скопје.

03 Октомври 2016 - 15:42

Според одлуката на Здружението за заштита на авторските и музички права на Македонија (ЗАМП) од утре македонските медиуми немаат право да емитуваат македонска и српска музика. Утре нема да се одржи и Валандово фест.

30 Септември 2016 - 21:59

Забраната за емитување на македонска музика од страна на ЗАМП го одложи фолк фестивалот „Валандово 2016" на неодредено време. Бидејќи традиционално фестивалот директно се пренесува на МТВ долги години наназад, оваа година наместо да се одржи престојниот викенд, ќе биде ставен во мирување, сѐ додека ЗАМП и Министерството за култура не најдат заеднички јазик и не го решат проблемот.

30 Септември 2016 - 17:06

Социјалните медиуми се алатка која овозможува двонасочна комуникација. Тоа е нивната предност,

повеќе

Според моето мислење, нестабилноста ќе биде многу веројатна во Македонија ако Никола Груевски успее да ја поврати моќта, вели Дејвид Б. Канин, бивш разузнавачки аналитичар на ЦИА.

повеќе

Со секој изминат ден Македонија има сè помал број жители: и апсолутно (службената статистика тоа не го покажува) и релативно, во однос на светската популација, што воопшто не може да се сокрие. 

повеќе