Свет

Останато од Свет

Трамп во инаугуративниот говор им се обрати на „луѓето од целиот свет“.

20 Јануари 2017 - 18:17

Доналд Џон Трамп и официјално стана четириесет и петтиот претседател на Соединетите Американски Држави откако ја положи заклетвата во конгресната зграда на Капитол Хил.

20 Јануари 2017 - 18:00

Барак Обама ги брои своите последни минути на чело на САД. Во секој момент него на таа функција ќе го замени Доналд Трамп, кој на изборите во ноември ја порази кандидатката на демократите, Хилари Клинтон.

20 Јануари 2017 - 17:29

Протестите околу инаугурацијата на новоизбраниот претседател Доналд Трамп достигнаа кулминација кога демонстрантите почнаа насилно да кршат излози и да фрлаат предмети.

20 Јануари 2017 - 17:09

Трамп го испука својот прв твит на денот на инаугурацијата за претседател. „Сè почнува денес“, напиша тој.

20 Јануари 2017 - 14:35

Откако речиси два дена за 30-тина лица се стравуваше дека се мртви кога лавина погоди хотел во Италија, шест лица се пронајдени живи под снегот.

20 Јануари 2017 - 12:09

Озлогласениот мексикански наркобос Хоакин „Ел Чапо“ Гузман им е предаден на Соединетите Американски Држави, потврдија американските власти.

20 Јануари 2017 - 11:38

Доналд Трамп, кој денес станува претседател на САД, за својата инаугурација имал посебни барања од Пентагон, но не го добил планираното.

20 Јануари 2017 - 11:28

Најмалку три лица загинаа, а 20 се повредени откако маж намерно влетал со автомобил во група пешаци во центарот на Мелбурн, соопшти денес австралиската полиција, истакнувајќи дека инцидентот нема врска со тероризам.

20 Јануари 2017 - 11:12

Изминатите неколку дена Централната разузнавачка агенција на САД (ЦИА) објави неколку милиони документи во врска со нивната работа, меѓу кои илјадници документи се однесуваат на СФРЈ и Македонија. 

повеќе

Искрено, сметам дека Трамп нема многу да се посвети на Македонија и на Балканот, како што некои мислат.

повеќе

Социјалните медиуми се алатка која овозможува двонасочна комуникација. Тоа е нивната предност,

повеќе