Свет

Останато од Свет

Руското министерство за одбрана гради реплика на Рајхстагот во воен парк на работ на Москва за патриотски расположените мали Руси да можат да го реконструираат јуришот на Црвената армија на таа зграда од 1945 година.

22 Февруари 2017 - 23:06

Користењето животни во воени цели не е новост, но француската војска во последната година отиде чекор понатаму. Имено, тие одгледале четири орли кои буквално од пилиња растеле во непосредна близина на дронови на воен полигон.

22 Февруари 2017 - 22:35

Новооткриените „егзопланети“ може да имаат течна вода неопходна за живот при одредени атмосферски услови, соопшти НАСА, но шансите за наоѓање вода во течна состојба се најголеми кај три кои се наоѓаат во „златната зона“ на нивната ѕвезда. НАСА ги објави своите откритија за планетите на специјална прес конференција во Вашингтон.

22 Февруари 2017 - 21:26

Српскиот премиер Александар Вучиќ оцени денес дека односите на Србија и БиХ, поради тужбата на Бакир Изетбеговиќ, се вратени 22 години наназад и истакна дека на Србија ѝ останува да ги чува мирот и стабилноста во регионот, но и да одговори на тужбата и да победи околу целиот тој проблем, пренесува Танјуг.

22 Февруари 2017 - 17:43

Иран најави синоќа дека ќе почне да ѝ продава најмалку по 100.000 барели дневно на Русија во следните 15 дена, а Русија ќе ја плаќа половина од сумата во пари, а половина во стоки и услуги, јавуваат иранските медиуми.

22 Февруари 2017 - 17:31

Кина речиси ја заврши изградбата на дваесетина објекти на вештачките острови во Јужното Кинеско Море кои изгледаат како во нив да има ракети со долг дострел, изјавиле американски безбедносни извори за Ројтерс.

22 Февруари 2017 - 13:16

Само неколку часа откако шведскиот премиер Штефан Левфен на прес-конференција во понеделникот го критикуваше Доналд Трамп за изјавите за неговата земја, вклучувајќи го и лажното тврдење за терористички напад, избија немири во предградие на Стокхолм.

22 Февруари 2017 - 12:45

Новиот советник за национална безбедност на американскиот претседател Доналд Трамп, во минатото се бавел со анализи на војните во БиХ и НАТО агресијата во СР Југославија.

22 Февруари 2017 - 01:37

Рускиот претседател Владимир Путин можеби е најбогатиот човек на светот, барем ако може да им се верува на експертите кои неговото богатство го проценуваат на 200 милијарди долари.

22 Февруари 2017 - 00:55

Социјалдемократската партија СДП изби на првото место според популарноста во Германија, а ЦДУ на канцеларката Ангела Меркел не е на врвот за првпат од 2006 година, пишува Политико.

21 Февруари 2017 - 23:24

Изразено ниската вредност на вложување во науката и истражувањата во Македонија е јасен знак за отсуство на грижа на државата за овие суштински дејности. 

повеќе

Последните 11 години Македонија е окована во аграрен, ксенофобичен и социо-економски популизам, кој не се однесува на интересите и потребите на граѓаните, туку на оние кои се повинуваат на волјата на елитата.

повеќе

Политичарите изразуваат „загриженост“ за аерозагадувањето на начин што нѐ оддалечува од наоѓањето решенија, наместо да не доближува.

повеќе