Зошто Путин досега не ја примил вакцината?

Претседателот на Русија Владимир Путин не може да биде меѓу доброволците кои ќе се вакцинираат против коронавирусот до крајот на клиничките тестирања.

EPA-EFE

Тоа на новинарите им го кажа портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков.

„Нормално, шефот на државата не може да учествува во вакцинацијата како доброволец“, објасни Песков на прашањето зошто рускиот лидер досега не ја примил вакцината против ковид-19.

Песков истакна дека во Русија сè уште не почнала масовната вакцинација.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

И сега вие замислете, на едно детенце од 6 години да му кажувате со авторитет на наставник дека не треба да се дефинира како машко или женско.

повеќе

Засега СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и нивните заеднички алтер-фабрикати не даваат впечаток дека го разбираат новосоздадениот замаец.

повеќе

Западен Балкан оди во насока на целосна контрола на државните институции во служба на политичките елити. Не е чудо што граѓаните имаат ниска доверба во овие институции.

повеќе