Во градот погоден од епидемија

Жителите во карантин пеат од своите балкони: „Вухан, можеш!“ (ВИДЕО)

Додека Кина се бори со сè пораширената епидемија на новиот коронавирус, жителите под карантин во Вухан споделуваат видеа на интернет на кои се гледа како се бодрат себеси и нацијата.

Градот, во кој живеат приближно 11 милиони луѓе, е епицентарот за епидемијата на новиот коронавирус, кој сега се шири низ целиот свет. На жителите им беше кажано да останат во своите домови, додека властите се борат да ја скротат епидемијата, но многумина станале разбирливо нетрпеливи чекајќи да заврши кризата.

Најдобриот лек? Песна, очигледно, со возбудливо видео објавено на Твитер, на кое се гледа како луѓето ја пеат националната химна и извикуваат „Вухан, ти можеш!“ од своите балкони.

 

Повлекувањето на Обединетото кралство од ЕУ (Брегзит) е правен потфат без преседан во историјата на правото.

повеќе

Изминатата недела имаше бурен почеток со објавувањето на вториот сет мерки. Се изнаслушавме разно-разни коментари, предлози и видувања кои никако не би можело да се рече дека се засновани на прецизни анализи и предвидувања на надлежните институции во државата, со кои располагаме, НБРСМ и МФ.

повеќе

Наместо да седнат заедничи и оние од власта и оние од опозицијата и да се договорат околу стратегијата за борбата со најголемата опасност, тие мудруваат и кажуваат бајки.

повеќе