Земјата во која казната за неносење маска е 32.000 евра

Властите во Западна Австралија донесоа одлука дека оној што нема да носи маска на аеродром ќе плати казна од 50.000 австралиски долари, или околу 32.000 евра.

EPA-EFE

Маски нема да мора да се носат на аеродромите додека се јаде, пие или се земаат лекови, но патниците нема да може да го прават тоа во одење, туку само додека седат.

Властите во Западна Австралија донесоа нови, драстични мерки за сопирање на ширењето на мутираниот сој на коронавирусот, кој, како што тврдат, е позаразен од досега познатиот.

Како што соопшти премиерот на Западна Австралија, една од австралиските сојузни држави, маските повеќе нема да бидат задолжителни само во авионите, туку и на аеродромите.

Сите постари од 12 години мора да носат маски, или ќе се соочат со огромната казна од 50.000 австралиски долари, пренесуваат австралиските медиуми.

Исклучок од обврската за носење маска е кога се разговара со глувонемо лице кое може да чита од уста.

Исто така, маските не се задолжителни ни за вработени кои се сами во просторија или во возило.

Луѓето нема да бидат казнети ни ако ја тргнат маската на барање на полицијата за да бидат идентификувани.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Опседнатоста со лесна и брза заработувачка, завидливоста и љубомората кон побогатите, невидената мрзливост комбинирана со желбата за убав и прилично ситуиран живот, од Македонците создаде зомбизирани суштества кои лутаат низ времето и просторот, без патоказ и без изграден вредносен ориентир по кој ќе се водат низ животот.

повеќе

Иако новогодишните честитки во јануари оваа година, беа најчесто за здравје и со желба за „старото нормално“, првите три месеци од 2021 година не навестуваат крупни промени околу тоа кој ќе биде повторно најизговорениот збор и во периодот кој претстои. 

повеќе

Програмата за вакцинација во Бугарија може исклучиво да се окарактеризира како фијаско. 

повеќе