Зеленски се пофали со „значајни“ удари на Русите со новото западно оружје

Украинските борци извршија повеќе „значајни удари" врз руски логистички цели благодарение на новото западно оружје, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Фото: ЕПА

Во своето ноќно видео обраќање, Зеленски рече дека нападите „влијаат на офанзивниот потенцијал на руските сили“.

„Артилеријата што ни ја испрати Западот конечно почна да бележи моќни удари. Нивната прецизност е токму она што ни е потребно“, рече тој.

Зеленски зборуваше за американските повеќецевни ракетни фрлачи ХИМАРС, исклучително прецизно артилериско оружје со долг дострел што им овозможува на Украинците да ги гаѓаат руските сили и логистички цели на значително поголема оддалеченост од досега.

„Загубите на окупаторите само ќе се зголемат оваа недела, како и потешкотиите во снабдувањето“, рече тој.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Сведоци сме деновиве на сензационална приказна за некаков американски тим кој, внимавајте, агресивно ќе ловел корупција во Македонија.

повеќе

Најавите на американската администрација за бескомпромисна  борба против овие корумпирани,  неспособни  и криминални структури на сите нивоа на државата за македонските граѓани се единствено светло во тунелот.

повеќе

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе