Зеленски објави фотографии од ослободениот град: „Уништено e сѐ што е потребно за живот“ (ФОТО)

Украинскиот претседател Володимир Зеленски објави неколку фотографии од Лиман, стратешки важен град кој неодамна го ослободија украинските сили.

Фото: Твитер

„Нашиот Лиман по заминувањето на окупаторот... Сè што е потребно за живот овде е уништено. Тоа го прават насекаде на териториите што ги окупираат. Ова може да се запре само на еден начин: со ослободувањето на Украина. Ни треба живот, хуманост, закон и вистина, што е можно поскоро“, објави Зеленски.

Руските сили се повлекоа од Лиман во текот на викендот, град во источниот регион Доњецк. Овој потег означи уште еден триумф на контраофанзивата на Украина на исток.

Но, фотографиите што ги објави Зеленски, како и другите фотографии и видеа кои доаѓаат од Лиман, покажуваат град кој е во голема мера уништен.

Легенда под Главна слика

Фото: Твитер

Сведоци сме деновиве на сензационална приказна за некаков американски тим кој, внимавајте, агресивно ќе ловел корупција во Македонија.

повеќе

Најавите на американската администрација за бескомпромисна  борба против овие корумпирани,  неспособни  и криминални структури на сите нивоа на државата за македонските граѓани се единствено светло во тунелот.

повеќе

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе