Зеленски го моли НАТО да ја заштити нуклеарката Запорожје; Поранешен британски разузнавач: Тоа води кон Трета светска војна

Украинскиот претседател Володимир Злеенски во видео порака ги замоли членките на НАТО да дадат безбедносни гаранции за украинската нуклеарна централа Запорожје.

EPA-EFE

Киев ја обвинува Москва за гранатирањата во областа на нуклеарната централа Запорожје во јужна Украина. Најновиот бран напади се случи овој викенд.

„Во интерес на сите нации е да нема опасни инциденти кај нашите нуклеарни погони. Ни требаат гаранции и заштита од руска саботажа на украинските нуклеарни централи“, им кажа Зеленски на членките на западниот воен пакт.

Меѓутоа, поранешниот британски воен разузнавач Филип Инграм денес кажа дека „не би било практично“ силите на НАТО да ја обезбедуваат нуклеарката Запорожје.

„Во последните неколку дена гледаме гранатирање околу таа област, поради што Зеленски реагираше. Руското министерство за одбрана објави снимка која не е независно проверена, а за која тврдат дека прикажува украинско гранатирање на областа Запорожје“, кажа Инграм, зборувајќи за најголемата европска нуклеарна централа која е под контрола на руските сили.

„Претседателот Зеленски побара НАТО да ја штити нуклеарната централа. Тоа во пракса не може да се случи бидејќи би ги довело силите на НАТО, како и военото воздухопловство на Алијансата, во директен судир со руските сили. Во тој случај би гледале сценарио на Трета светска војна“, кажа поранешниот британски разузнавач.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе

Провокација е именувањето на бугарските клубови „Борис III“ и „Ванчо Михајлов“. Не можеа ли да бидат со имињата Елин Пелин, Димчо Дебељанов, Черноризец Храбар или Иван Вазов?

повеќе