Зеленски: Доцнењето на оружјето за Украина е повик до Русија повторно и повторно да напаѓа

На Украина ѝ треба моќна и ефикасна ракетна одбрана, изјави претседателот на таа земја, Володимир Зеленски.

Фото: ЕПА

Во видеообраќање, откако Русија во неделата истрела проектили на повеќе локации во Украина, тој рече дека некои од проектилите се соборени, но дека на Киев му е потребна моќна противвоздушна одбрана.

„За тоа разговараме секој ден со партнерите. Веќе има некои договори. Партнерите треба да бидат побрзи ако се навистина партнери, а не набљудувачи“, нагласи Зеленски, пренесува Интерфакс Украина.

Според неговата процена, доцнењето на трансферот на оружје во Украина е „повик до Русија повторно и повторно да напаѓа“.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Доколку чувствуваме дека нашиот труд ќе биде награден со успех, ќе ѝ приоѓаме на околината со апетит, доверба и храброст.

повеќе

Од општи формулации кон конкретни разговори.

повеќе

„Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес - да започнеме“.

повеќе