Заврши средбата на Вучиќ и Курти во Брисел, напредок нема (ВИДЕО)

Заврши средбата на српскиот претседател Александар Вучиќ и премиерот на Косово Аљбин Курти во Брисел, а српската страна јави дека Курти одбил сè што било понудено.

Скриншот Инстаграм

Директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија на српската влада Петар Петковиќ кажа од Брисел дека делегацијата на Србија се бори за мир и дека српскиот претседател утре ќе ѝ се обрати на јавноста, по враќањето во Белград.

Тој истакна дека денес никој од српската делегација нема да се обраќа, како и дека Вучиќ останува во Брисел уште некое време.

Српските медиуми јавуваат дека во разговорите нема напредок по ниедно прашање, бидејќи косовскиот премиер одбил секаков компромис.

Во Брисел заврши втората рунда од трилатералните разговори на претставниците на Европската Унија со српскиот претседател Вучиќ и косовскиот премиер Курти.

Претходно, одвоено, во два наврати, шефот на дипломатијата на ЕУ Жосеп Борел и специјалниот претставник на Унијата за дијалогот Мирослав Лајчак разговараа со Курти и Вучиќ.

Медиумите јавуваат дека во зградата на Европската служба за надворешни работи во Брисел бил и специјалниот претставник на САД за Западниот Балкан Габриел Ескобар.

„Почеток на разговорите за суштинските проблеми на Косово и Метохија. Се надевам на какво-такво решение, иако во тоа воопшто не верувам“, напиша претходно Вучиќ на Инстаграм.

Легенда под Главна слика

Скриншот Инстаграм

Постои нужна потреба од прилагодување на студиските програми, соодветните силабуси и наставниот курикулум на реалната потреба на пазарот на труд во државата.

повеќе

Во текот на оваа и претходната година, инфлацијата ја задуши македонската економија. 

повеќе

Одлучната изборна победа на италијанската десница овозможува нејзиниот лидер да биде првата жена премиер во Италија и прва која тврди дека недвосмислено има постфашистичко потекло.

повеќе