Заменик командантот на Аазов од челичарницата: Не сме готови, во тек е операција (ВИДЕО)

Заменик командантот на ултранационалистичкиот украински баталјон Азов Свјатослав Паламар објави нова порака на социјалните мрежи.

EPA-EFE

„Слава на Украина! Денес е 85-ти ден на војната. Командата и јас сме во просториите на Азовстал. Не сме готови, во тек е одредена операција, детали нема да изнесувам. Му благодарам на целиот свет и на Украина на поддршката. Се гледаме“, кажа Паламар.

Не е јасно за каква операција станува збор.

Оваа недела од Азовстал се предадоа поголем дел од украинските борци. Проруските бунтовници сметаат дека во челичарницата се останати главно командантите на баталјонот.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Ние сме земја што први во Европа имаме стратегија за интеркултурализам.

повеќе

Францускиот предлог претставува директно рушење на основните темели на ЕУ.

повеќе

Од мали нозе ги заобиколуваме правилата на игра, па не е ни чудо што потоа се сопнуваме кога ќе истрчаме на терен.

повеќе