Захарова за рускиот гас: ЕУ е суицидална

Марија Захарова, портпаролката на руското министерство за надворешни работи, денес порача дека лидерите на Европската Унија се „суицидални“ во врска со снабдувањето со руски енергенси.

EPA-EFE

Руски Газпром минатата недела најави дека сепак нема да го пушти гасот кон европските земји преку гасоводот Северен тек, а рускиот претседател Владимир Путин кажа дека испораките на гас нема да бидат целосни сè додека се на сила западните санкции.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Трендот на заминување на младите од родната земја е загрижувачка појава која се случува во Македонија.

повеќе

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе