Захарова: САД се токсични, патолошки сакаат да ѝ наштетат на Русија каде и да стигнат

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова ги обвини САД за „највисоко ниво на токсичност и непријателство" и „патолошка желба да ѝ наштетат на Русија".

Фото: ЕПА

Нејзините коментари дојдоа откако Русија се повлече од преговорите за нуклеарно оружје со американски официјални претставници што требаше да се одржат во Каиро оваа недела.

На својот канал на Телеграм, Захарова рече дека одлуката на Москва да ги одложи преговорите е поттикната од лошата состојба на односите со Вашингтон.

„Во сите области, гледаме највисоко ниво на токсичност и непријателство од Вашингтон. Како дел од сеопфатната хибридна војна што се води против нас, речиси секој американски потег кон Русија е подложен на патолошка желба да ѝ се наштети на нашата земја секаде каде што е можно“, рече таа.

Американскиот Стејт департмент соопшти дека е „подготвен да одреди нов датум што е можно поскоро бидејќи продолжувањето на инспекциите е приоритет за одржување на договорот како инструмент за стабилност“.

Но, Захарова го обвини Вашингтон дека се обидува да го промени балансот на силите според договорот на „целосно нелегитимен начин со конвертирање или преименување на оружјето за да го извади надвор од рамките на договорот“. Таа не даде примери или докази.

Државните медиуми го цитираа рускиот заменик-министер за надворешни работи Сергеј Рјабков кој рече дека Москва „немала друг избор освен да одложи“.

„Се соочивме со ситуација во која нашите американски колеги во повеќе области покажаа не само неподготвеност да ги согледаат нашите сигнали и да ги земат предвид нашите приоритети, туку и дејствуваа во спротивна насока“, рече тој.

„Се разбира, има ефект од она што се случува во Украина и околу неа“, додаде Рјабков.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе