Захарова: САД би можеле да влијаат врз Киев да почне преговори со Москва

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова изјави дека САД би можеле да влијаат на Украина за да почне мировни преговори со Русија.

„Она што недостига е желба и стремеж кај Вашингтон да го охрабри режимот во Киев да направи нешто конструктивно. Целта е поинаква. Целта е деструктивна“, рече Захарова во интервју за радиото Спутник.

Како што рече таа, на Украина ѝ е „забрането“ да води мировни преговори со Русија.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во вторникот изјави дека „почитувањето на Повелбата на Обединетите нации и отштетата за загубите“ се услови за почеток на мировни преговори со Русија.

Руските власти, вклучително и претседателот Владимир Путин, министерот за надворешни работи Сергеј Лавров, продолжуваат да покажуваат „отвореност“ за разговори со Киев без предуслови.

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе