Загина најдобриот украински пилот

Во војната со Русија загина Антон Листопад, еден од најдобрите пилоти на украинските воздухопловни сили, пренесе Украинска правда.

Фото: Твитер

Како што пишува Киев индипендент, загинал еден од најдобрите украински пилоти Антон Листопад. Тој загинал во битка, но не е наведено каде.

Листопад беше прогласен за најдобар украински пилот во 2019 година, а минатата година го предводеше летот на воздушната колона над Хрешчатик како дел од прославата на 30-годишнината од Украина.

Зеленски му додели Орден за храброст само неколку дена пред неговата смрт.

 

Легенда под Главна слика

Фото: Твитер

Од општи формулации кон конкретни разговори.

повеќе

„Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес - да започнеме“.

повеќе

Шоковите кои се случуваат истовремено и распадот на меѓународната соработка го направија управувањето со кризи невозможно - барем со користење на стандардните алатки. 

повеќе