Задоволен од определените граѓани на референдумот

Дачиќ: Ова е првата власт која сама себеси се развласти

Лидерот на Социјалистичката партија на Србија Ивица Дачиќ изрази задоволство од определбата на граѓаните на Србија на вчерашниот референдум за уставните промени во правосудството.

EPA-EFE

Дачиќ на конференција за новинарите кажа и дека, кога резултатите од референдумот ќе бидат официјално прогласени, актуелната власт ќе биде првата власт која се откажала од ингеренциите врз правосудството.

„Оваа власт е првата која самата себеси се развласти во областа на правосудството, од кога постои парламентаризмот во Србија“, кажа тој.

Ги отфрли критиките на опозицијата во врска со референдумот, и истакна дека околу 16.000 члена на гласачките одбори биле од осум опозициски групации.

Според него, оние кои биле против референдумот сакаат политиката и понатаму да ги бира судиите.

Дачиќ, кој е претседател на српското собрание, кажа дека уставните промени ќе значат многу и за продолжувањето на европските интеграции на Србија, како и за привлекувањето странски инвестиции.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе