Косовската полиција соопшти

За 24 часа одложено изрекувањето казни за српските регистарски таблички на Косово

Полицијата на Косово соопшти дека за 24 часа е одложена примената на одлуката на косовската влада од 21 ноември да почне со изрекување парични казни за возилата со српски регистарски таблички за Косово.

EPA-EFE

„Со одлуката, изрекувањето на опомените ќе продолжи до 21 ноември, а по овој датум од 22 ноември до 21 јануари 2023 година, за сите сопственици на возила кои се движат на територијата на Република Косово со вакви нелегални регистарски таблички, според официјалната одлука, косовската полиција ќе почне со спроведување на казнување со парични казни во согласност со законите“, се наведува во соопштението.

Се истакнува дека од 1 ноември до денес се изречени 1.740 опомени за сопствениците на возила со српски регистарски таблички на Косово.

Како што соопшти косовската влада утре во Брисел ќе се сретнат премиерот на Косово Аљбин Курти и претседателот на Србија Александар Вучиќ и единствена точка на состанокот е наоѓање решенија за надминување на тензиите предизвикани од одлуката на владата на Косово за пререгистрација на возилата.

Одлуката за одложување на казните за 24 часа во Приштина се оценува како давање можност за наоѓање решение за проблемот со регистарските таблички, но и на други отворени прашања со Белград.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Почнавме со спротивставени мислења околу Законот за работни односи, со кој недела се прогласува за неработен ден. Завршивме на Уставен суд.

повеќе

Да ги споменеме и другите големи глобални предизвици: големите опасности од еколошка катастрофа; зголемувањето на нееднаквоста во нашите општества; и напливот на нови технологии кои можат да го нарушат светот доколку истите не бидат соодветно користени и контролирани.

повеќе

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе