„Ситуацијата на Србија е влошена по изјавата на Путин“

Вучиќ: Србија ќе биде под сè поголем притисок да го признае Косово (ВИДЕО)

Претседателот на Србија Александар Вучиќ изјави дека Србија се наоѓа под „сè поголем притисок“ да ја признае независноста на Косово.

EPA-EFE

Вучиќ кажа дека ситуацијата на Србија „е сменета на полошо“ по изјавата на претседателот на Русија Владимир Путин.

Рускиот претседател на 26 април го спореди Косово со двата сепаратистички региони во Украина, Доњецк и Луганск, заедно познати како Донбас. Русија, како и Србија, не ја признава еднострано прогласената независност на Косово.

Вучиќ истакна дека „целиот Запад ќе бара од Србија брзо да оди кон признавање на независноста на Косово, за да можат да му покажат на Путин дека тоа не е истиот случај и дека Косово не е слично на она што се случува на територијата на Украина“.

Претседателот на Србија кажа дека европските лидери му пренеле дека Путин инсистирал на „случајот Косово“ во меѓусебните разговори. Сепак, Вучиќ кажа дека „не мисли дека Русија може да го признае Косово“.

Според Вучиќ, мал број земји велат дека се за нормализација на односите на Белград и Приштина, а сè поголем број држави бараат заемно признавање.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе