Вучиќ ја нападна идејата за ковид-пасоши на ЕУ

Српскиот претседател Александар Вучиќ ја нападна идејата за издавање „пасоши за вакцинирање“ кои треба да им овозможат на луѓето кои примиле вакцина слободно да патуваат, за што лидерите на ЕУ се договорија минатата недела.

EPA-EFE

Вучиќ кажа дека таквите пасоши се „безначајни и антиевропски“, бидејќи би ги приморале луѓето да примат вакцина и би создале дискриминација, пренесува ЕУобзервер.

„Франција и Германија беа против идејата на почетокот, но очигледно притисокот е огромен“, кажа Вучиќ за српската телевизија Прва.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе