Вучиќ: Имаме договор со Германија и САД, ја очекуваме вакцината за корона до крајот на годината

Српскиот претседател Александар Вучиќ се сретна вчера со директорите на болниците за коронавирус во Србија.

EPA-EFE

По средбата тој ги изнесе деталите за состојбата со коронавирусот во земјата.

Тој кажа дека засега полицискиот час не е опција, но и дека бројките на новозаразени го загрижуваат.

Додаде дека состојбата во Србија е подобра од каде било во Европа. Порача и дека на медицинските работници владата ќе им исплати еднократна помош и дека од 1 јануари ќе им ги зголеми платите.

Зборуваше и за вакцината за коронавирусот, истакнувајќи дека Србија има договори со Германија и САД и дека првите количества од вакцината во Србија би требало да стигнат до крајот на годината.

„Она што ни е најважно е да ги вакцинираме здравствените работници, полицијата, војската, а потоа и загрозените групи луѓе. Вакцината ќе биде бесплатна за сите наши граѓани“, кажа Вучиќ.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе